Sou a: Inici / Notícies / Visita de l’escola tècnica Miyakojima d’Osaka

Visita de l’escola tècnica Miyakojima d’Osaka

Un any més, alumnes i professors del centre japonès retornen a l’Escola en el marc dels 5è Premis Campalans i Miyakojima Internacional
Visita de l’escola tècnica Miyakojima d’Osaka

Els representants institucionals amb el director de l'Escola del Treball

Per cinquè any consecutiu des que es va iniciar l’experiència amb el centre japonès, els dies 17 i 18 de desembre, un grup de 10 alumnes, 2 professors de la Miyakojima Technical Senior High School, la intèrpret i una acompanyant, han visitat l’Escola en una trobada que s’emmarca en la commemoració del 5è Premi Campalans i Miyakojima Internacional.

Dintre de la jornada, es presenten els projectes de curs de l’escola tècnica japonesa, i es realitzen tasques combinades amb els nostres alumnes, concretament aquests dies, amb els alumnes de Fabricació mecànica, Obra Civil i Química, amb els quals han realitzat pràctiques conjuntes, com ara un concurs de fabricació de ponts de paper.
El director de l’Escola, José Luis Durán juntament la resta del seu equip i el professor Pere Briñol, els van rebre i atendre durant tota la jornada, acompanyant a la delegació en les visites institucionals i acadèmiques a l’institut.

Aquesta trobada s’emmarca en el projecte KA107 Erasmus + amb països associats fora de l’espai europeu educatiu i que va cristal·litzar aquest octubre amb la visita d'una representació del nostre centre a l'escola tècnica japonesa. L’Escola del Treball és l’únic centre a l’estat espanyol que manté una relació estable amb una altra institució escolar japonesa, fora de l’àmbit europeu, la qual cosa ens situa en un lloc de privilegi per accedir a metodologies diferents i a l’accés d’informació privilegiada en l’àmbit d’implementar noves estratègies d’aprenentatge; aquest fet ens col·loca també en un lloc d’avantatge davant la interlocució amb empreses i centres educatius al Japó de cara a futurs intercanvis.

A més del lliurament dels premis, a la Sala d’actes es van presentar també els projectes dels alumnes japonesos. La jornada inaugural a l’Escola i la presentació va comptar amb el suport del Cònsol general del Japó Naohito Watanabe i la responsable cultural del consolat Yumi Akaeda; el subdirector d’FP José Antonio Andrés, la directora de l’àrea d'ensenyaments postobligatoris i de règim especial, Gemma Verdés Prieto, la directora de l’EOI Drassanes Joanna Álvarez i el gestor de projectes de postobligatoris Josep Ramon Domingo.
Posteriorment a totes aquestes activitats es va procedir al lliurament a la Sala d’actes del centre, dels diplomes commemoratius dels treballs a tots els alumnes premiats del Premi Campalans Internacional i els Premis Miyakojima.

La trobada d’aquest desembre segueix en la línia de continuar els contactes de col·laboració que l’Escola, va iniciar a través del professor Pere Briñol i de Taichi Kondoo l’estiu del 2012 amb la Miyakojima Technical Senior High School d’Osaka, amb l’objectiu d’incentivar els nostres alumnes en projectes de caràcter cientificotècnics i estudiar la possibilitat d’intercanviar, en un futur pròxim, idees i projectes entre les escoles.
La Miyakojima Technical Senior High School està inclosa en un programa d’excel·lència educativa (Super-Science High School) en ensenyaments cientificotècnics avalat pel govern japonès (JST) i dins d’aquest marc vol fer extensiva la seva experiència a la nostra escola.

A última hora del matí del dia 18 es va procedir a la cerimònia d’acomiadament i l’agraïment de la trobada per part de la direcció de l’Escola del Treball i dels professors implicats en la visita tot esperant poder gaudir el curs vinent d’una experiència tan única i enriquidora com la que, des de fa ja 5 anys, vam iniciar amb la primera visita dels alumnes japonesos al nostre institut.


« Març 2023 »
Març
DlDtDcDjDvDsDg
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Altres seus web de l’Escola del Treball

Entorns virtuals d’aprenentatge

Estudis

acreditat

  • Serveis d’assessorament i reconeixement

Assessorament Reconeixement

 

    BannerMinisteri

    LogoImpuls_LLE