Sou a: Inici / Notícies / Una representació de docents suecs visiten l’Escola del Treball

Una representació de docents suecs visiten l’Escola del Treball

Els professors, majorment de l’Institut Byggymnasiet a Malmö, s’apropen a l’Escola per conèixer de primera mà el funcionament de la Formació Professional
Una representació de docents suecs visiten l’Escola del Treball

Els professionals suecs amb part de l'equip directiu al despatx del director

El passat dimarts 7 de juny, un grup de professionals docents, provinents principalment de l’Institut Byggymnasiet de Malmö a Suècia, van visitar l’Escola per conèixer directament el funcionament del sistema educatiu català i concretament tot el que té a veure amb la Formació Professional.
El seu objectiu és aprofundir en els estudis de l’FP a través d’un centre de referència a Catalunya com és la nostra Escola.
La visita forma part de la formació d’aquests docents europeus en el marc del conveni de col·laboració entre escoles i països.

Després de rebre’ls al vestíbul principal de l’edifici central, al costat de l’escultura de Josep Llimona, el sotsdirector, Alfred Parera, conjuntament amb els companys docents representants de l’equip d’orientació escolar i professional, es van dirigir a la Sala de juntes per iniciar la sessió informativa. Allà es va poder parlar amb profunditat sobre diferents temes relacionats amb el nostre centre i de l’actual sistema educatiu: història i organització del centre, opcions d’estudis per als alumnes que actualment estan cursant l’últim curs d’ESO, Batxillerat i informació sobre la Formació Professional reglada actual com els cicles formatius de grau mitjà i de grau superior i una explicació de les seves característiques i sortides professionals i inserció laboral.
Seguidament la visita va continuar al despatx del director, Carmelo Gómez, on es van intercanviar impressions generals sobre ambdós centres.

Per acabar es va iniciar una particular visita pels tallers (amb preferència dels de fusteria i construcció), biblioteca, aules del centre i l'acompanyament per les instal·lacions generals de l’Institut perquè així els professionals docents tinguin una visió més real dels ensenyaments professionals i coneguin millor les tasques que realitzen els alumnes dins del seu procés d’aprenentatge. Així, els docents suecs van poder veure amb detall com treballen els alumnes de diferents especialitats com ara els de mecànica, arts gràfiques, edificació i obra civil, fusteria, etc.
La jornada es va completar amb una visita general pel recinte i una explicació de la seva història i aprofitament actual; així tot el grup es va acomiadar agraint la trobada per ambdues parts.

« Desembre 2022 »
Desembre
DlDtDcDjDvDsDg
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Altres seus web de l’Escola del Treball

Entorns virtuals d’aprenentatge

Estudis

acreditat

  • Serveis d’assessorament i reconeixement

Assessorament Reconeixement

 

    BannerMinisteri

    LogoImpuls_LLE