Sou a: Inici / Notícies / Our school welcomes the visit of 92 teachers from the HORSEN HF&VUC School in Denmark

Our school welcomes the visit of 92 teachers from the HORSEN HF&VUC School in Denmark

Last Thursday, September 27th, the Escola del Treball School welcomed the visit of 92 teachers from the HORSEN HF&VUC School in Denmark.
Our school welcomes the visit of 92 teachers from the HORSEN HF&VUC School in Denmark

La nostra alumna, Karen Fornés Christensen, va col·laborar en la visita

 

This school offers senior secondary education as well as continuing education for adults. The visiting teachers seemed to be very interested in getting to know our school and our educational system, and asked our Principal, Mr. Carmelo Gómez, a lot of questions about our vocational training courses.

Our student of the Department of Civil Engineering and Construction Work, Karen Fornés Christensen, whose mother tongue is Danish, joined us and the visitors had the opportunity to ask her about her experience at our school. After the reception at the Assembly Hall, we took the visitors on a guided tour through the school premises, together with Mrs. Isabel Español, Mr. Jaume Huguet and Mr. José Luis Durán, three teachers of the Department of International Programmes.

El passat dijous dia 27 de setembre, l'Escola del Treball va rebre la visita de 92 professors de l'escola danesa HORSEN HF&VUC.

 

Aquesta escola imparteix ensenyaments de batxillerat i formació d’adults. Estaven interessats en conèixer la nostra Escola i el nostre sistema educatiu i van ser moltes les preguntes que el nostre director, Carmelo Gómez, va haver de respondre en relació a la Formació Professional.

Vam comptar amb l’agradable col·laboració de la nostra alumna del departament d’Edificació i Obra Civil, Karen Fornés Christensen, de llengua materna danesa, que va permetre als professors visitants realitzar-li diferents preguntes sobre la seva experiència a la nostra escola.

Després de la recepció al Saló d’Actes, se’ls va realitzar un visita guiada per l’escola, comptant amb la col·laboració de la Isabel Español, del Jaume Huguet i del José Luis Durán, tots tres professors de l’equip de Programes Internacionals.

« Setembre 2020 »
Setembre
DlDtDcDjDvDsDg
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Altres seus web de l’Escola del Treball

Entorns virtuals d’aprenentatge

Estudis

acreditat

Assessorament Reconeixement

logo-esports.jpg