Sou a: Inici / Notícies / Projecte d’intercanvis entre L’Escola del Treball i la Miyakojima Technical Senior High School d’Osaka

Projecte d’intercanvis entre L’Escola del Treball i la Miyakojima Technical Senior High School d’Osaka

Aquest estiu s'han establert els fonaments de futurs intercanvis entre professors del Departament de Fabricació Mecànica de la nostra escola i professors del Departament d'Estructures i Obra Civil de l'Escola Tècnica Miyakojima d'Osaka, al Japó
Projecte d’intercanvis entre L’Escola del Treball i  la Miyakojima Technical Senior High School d’Osaka

Professors i alumnes de l'institut amb Pere Briñol

El passat més d’agost el professor del Departament de Fabricació Mecànica de la nostra escola, en Pere Briñol Esqué, va participar en una jornada tècnica, dedicada al disseny i construcció d’estructures de ponts metàl·lics, organitzada per l’ajuntament de la ciutat japonesa d’Osaka i en col·laboració amb la Miyakojima Technical Senior High School, una de les més prestigioses i avançades escoles professionals de la zona de Kansai (Prefectura d’Osaka), per donar a conèixer, el model educatiu dels cicles tècnics professionals als nois i noies japonesos interessats en els estudis de Formació Professional.

Durant aquesta jornada Pere Briñol, va fer una petita presentació sobre l’Escola del Treball de Barcelona a professors de l’escola japonesa, i tot seguit els va presentar el dossier del Projecte de Síntesi d’un alumne de segon curs del cicle de Soldadura i Caldereria fet durant el curs passat 2011-12, consistent en l’estudi, disseny i construcció d’un pont metàl·lic a escala.

miyakojima.jpg

Posteriorment va participar en un taller teòric-pràctic de quatre hores en el qual s’havia de construir l’estructura de un pont de fusta per finalment provar la seva resistència.

Un cop finalitzada l’activitat, els professors i el cap de seminari del departament d’estructures de la Miyakojima Technical Senior High School, es van interessar per la metodologia, les eines i les estratègies de l’Escola del Treball per impartir les classes, especialment dins del Mòdul de Síntesi dels cicles de Fabricació Mecànica. Això va servir per establir un primer i profitós intercanvi d’informació i idees, emplaçant-nos a aprofundir els contactes per via telemàtica i intentar establir, malgrat la distancia i l’idioma, una relació entre ambdues escoles, i així poder compartir experiències i fins i tot en un futur proper, si és possible, buscar la manera de presentar projectes conjunts i un reconeixement per part de les dues institucions, dels treballs fets pels nostres alumnes.

« Febrer 2023 »
Febrer
DlDtDcDjDvDsDg
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728
Altres seus web de l’Escola del Treball

Entorns virtuals d’aprenentatge

Estudis

acreditat

  • Serveis d’assessorament i reconeixement

Assessorament Reconeixement

 

    BannerMinisteri

    LogoImpuls_LLE