Sou a: Inici / Notícies / La Miyakojima Technical Senior High School d’Osaka visita l’Escola del Treball

La Miyakojima Technical Senior High School d’Osaka visita l’Escola del Treball

Alumnes i professors del centre japonès retornen a l’Escola del Treball en el marc del 3r. Premi Campalans Internacional
La Miyakojima Technical Senior High School d’Osaka visita l’Escola del Treball

La representació japonesa amb membres de l'equip directiu i responsables del Consorci

Per tercer any consecutiu des que es va iniciar l’experiència amb el centre japonès, els dies 19 i 20 de desembre un grup d’alumnes i professors de la Miyakojima Technical Senior High School han visitat l’Escola en una trobada que s’emmarca en la commemoració del 3r. Premi Campalans Internacional, dintre de la qual es presenten els projectes de curs de l’escola tècnica japonesa, i es realitzen pràctiques combinades amb els nostres alumnes. Posteriorment a totes aquestes activitats es procedeix al lliurament a la Sala d’actes del centre, dels diplomes commemoratius dels treballs a tots els alumnes premiats del Premi Campalans Internacional.

La trobada d’aquest desembre és un dels punts culminants dels contactes de col·laboració que l’Escola, va iniciar a través del professor Pere Briñol i del Sr. Taichi Kondoo l’estiu del 2012 amb la Miyakojima Technical Senior High School d’Osaka (Japó), amb l’objectiu d’incentivar els nostres alumnes en projectes de caire cientificotècnics i estudiar la possibilitat d’intercanviar, en un futur pròxim, idees i projectes entre les escoles. El professor de l’Escola, Pere Briñol Esqué, havia participat aquell mateix any en una jornada tècnica, dedicada al disseny i construcció d’estructures de ponts metàl·lics, organitzada per l’ajuntament de la ciutat japonesa d’Osaka, en col·laboració amb la Miyakojima Technical Senior High School, una de les més prestigioses i avançades escoles professionals de la zona de Kansai.
A partir d’aquell moment, es van establir els fonaments de futurs intercanvis entre professors del Departament de Fabricació Mecànica de la nostra escola i professors del Departament d’Estructures i Obra Civil de l’Escola Tècnica Miyakojima d’Osaka.
A finals del curs 2012-2013, aquests contactes van cristal·litzar en un primer projecte conjunt: el disseny i la fabricació d’un pont metàl·lic i la iniciativa va ser reconeguda mútuament amb un intercanvi de diplomes.

Dins d’aquest marc de col·laboració, l’estiu del 2013, el professor Pere Briñol –en un viatge privat– va ser rebut pel director de la Miyakojima School, Den Kooichi i entre altres actes es va decidir avançar en les nostres col·laboracions durant el curs escolar, coincidint, en aquell moment, amb el Centenari de l’Escola del Treball.

És així que l’Escola del Treball ha establert des d’aleshores vincles d’unió i lligams permanents amb l’escola japonesa amb un intercanvi de coneixements i de bones pràctiques educatives.
Temps més tard, aquesta iniciativa va quedar plasmada en un acord d’agermanament amb l’escola tècnica japonesa i ambdues van assolir diferents compromisos, com ara: la creació d’una comissió que promogui i doni suport a la relació entre els dos centres, l’establiment del lliurament del Premi Campalans Internacional amb caràcter anual dels millors projectes tècnics presentats per l’escola Miyakojima; la col·laboració en projectes comuns orientats a la millora de l’ensenyament dels alumnes i la coordinació de les activitats en les possibles visites d’intercanvi entre els dos centres. La Miyakojima Technical Senior High School està inclosa en un programa d’excel·lència educativa (Super-Science High School) en ensenyaments cientificotècnics avalat pel govern japonès (JST) i dins d’aquest marc vol fer extensiva la seva experiència a la nostra escola.

En aquesta tercera edició la delegació japonesa estava formada per nou alumnes (cinc noies i quatre nois) i dos professors del departament d’Arquitectura de l’escola japonesa (professor Yakura i professor Takeuchi).  

Hem comptat, en la jornada inaugural, amb el suport del Cònsol general del Japó Naohito Watanabe, la Cònsol general adjunta Akiko Sagano i l’arquitecte Yuji Yushimura; i en representació del Consorci d’Educació de Barcelona, ens han acompanyat el Director d’Acció Educativa, José Antonio Martín i del Coordinador Territorial d’FP de Barcelona, Xavier Verdeny. El director José Luis Durán juntament la resta del seu equip i del professor Pere Briñol, els van rebre i atendre durant tota la jornada.

Aquesta vegada les activitats van començar a primera hora del matí després de l’acte de benvinguda i d’una visita institucional a l’Escola amb la presentació a la sala d’actes dels tres projectes de l’escola Miyakojima; després es va procedir a una pràctica en comú amb els nostres alumnes dels departaments de Fabricació mecànica, Obra civil i Química.

Les activitats van continuar l’endemà amb unes visites combinades a diferents aules i tallers de l’Escola i van culminar amb una experiència conjunta d’un exercici de tall amb plasma amb els alumnes del PFI. Posteriorment, a la sala d’actes de l’Escola, es va celebrar l’acte de lliurament del 3r. Premi Campalans Internacional i la corresponent entrega de diplomes als alumnes.

A última hora del matí es va procedir a la cerimònia d’acomiadament i l’agraïment de la trobada per part de la direcció de l’Escola del Treball i dels professors implicats en la visita tot esperant poder gaudir el curs vinent d’una experiència tan única i enriquidora com la que, des de fa 3 anys, vam iniciar amb la primera visita dels alumnes japonesos a l’Escola del Treball.

Podeu veure també més fotografies de la visita.« Març 2023 »
Març
DlDtDcDjDvDsDg
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Altres seus web de l’Escola del Treball

Entorns virtuals d’aprenentatge

Estudis

acreditat

  • Serveis d’assessorament i reconeixement

Assessorament Reconeixement

 

    BannerMinisteri

    LogoImpuls_LLE