Sou a: Inici / Notícies / Lecturers of The Llillebaelt Academy of Professional Higher Education in Odense, Denmark, visited our school

Lecturers of The Llillebaelt Academy of Professional Higher Education in Odense, Denmark, visited our school

Lecturers of the Department of Construction Management and Energy Techcnologies of The Lillebaelt Academy of Professional Higher Education in Odense, Southern Denmark, visited Escola del Treball vocational school in Barcelona on October 8th
Lecturers of The Llillebaelt Academy of Professional Higher Education in Odense, Denmark, visited our school

Professors visitants, el director C. Gómez i el subdirector J.L. Durán

The head of the Department of Construction Management and Energy Technologies of Lillebaelt Academy of Professional Higher Education in Odense, Southern Denmark, Mr. Gorm Max Guldman, together with two lecturers of this Department, took a guided tour through the school premises last Monday, October 8th. They visited the main facilities of the Departments of Installation and Maintenance, Building Construction and Civil Engineering work, and Electricity.

The visiting lecturers were interested in getting acquainted with our facilities and the curricula related to the above mentioned fields of knowledge. The working visit was targeted on identifying possible areas of common interest to conclude cooperation agreements between the parters for organising school exchanges of both pupils and teachers.

The principal of our school, Mr. Carmelo Gómez, welcomed the visitors and explained the hallmarks of our school and of vocational training in Spain.

Later on, the visitors were taken on a guided tour through the facilities for the production of hot water with the aid of solar panels for sanitary uses, which are installed on the terraces of the school building where the Department of Installation and Maintenance is located.

With a didactical purpose in mind, our guests suggested visiting the electrical facilities in our transformation center, promoted and funded by the Spanish Ministry of Science and Innovation programme.

They were also interested in taking a short look at the samples of projects realized by Second Grade Vocational Training pupils of the Department of Building Construction and Civil Engineering work.

The visit ended up with the signing of a letter of intent that records the will of the parties to establish close links for the promotion of educational cooperation programmes.

We appreciate the support of our teachers, Mr. Francesc Xavier Barca, Mrs. Carmen Jiménez, Mrs. Mª José Martínez, Mr. Josep Ribalta and Mr. Àngel Valverde on this matter.

Professors del Departament de Construcció i Energia de l’Escola de Formació Professional Lillebaelt, d’Odense (Dinamarca) van visitar l’Escola del Treball el passat dilluns 8 d’octubre.

El cap del Departament de Construcció i Energia de l’escola danesa de formació professional Lillebaelt , el Sr. Gorm Max Guldman, i dos professors més del mateix departament, van visitar les principals instal·lacions dels Departaments d’Instal·lacions i Manteniment, d’Edificació i Obra Civil i d’Electricitat de la nostra Escola.

Aquesta visita de treball té per objectiu conèixer les nostres instal·lacions i plans d’estudis que tenen més relació amb el departament professional dels professors visitants. La finalitat de la visita ha estat identificar possibles àrees d’interès comú que possibilitin arribar a acords de cooperació per a intercanvis d’alumnes i de professors entre l’Escola del Treball i l’escola professional Lillebaelt.

El director del centre, Carmelo Gómez, va rebre els professors visitants explicant-los els trets d’identitat més importants de la nostra escola i de la formació professional a Espanya.

Posteriorment, es va realitzar una visita guiada a les instal·lacions de producció d’aigua calent sanitària amb plaques solars a la terrassa de l’edifici on es troba actualment el Departament d’Instal·lacions i Manteniment.

Els professors també van voler veure, amb finalitat didàctica, les instal·lacions del centre de transformació existent en el Departament d’Electricitat, i que s’ha portat a terme mitjançant el projecte d’innovació del Ministeri.

A més, van estar molt interessats en veure exemples de projectes realitzats per l’alumnat dels cicles superiors del Departament d’Edificació i Obra Civil.

La visita va finalitzar amb la signatura d’una “carta d’intencions” en la qual es deixa constància formal de la cooperació que es vol establir entre ambdós centres educatius.

S’agraeix el suport rebut en la visita dels professors Francesc Xavier Barca, Carmen Jiménez, Ma José Martínez, Josep Ribalta i Àngel Valverde.

José Luis Durán Moyano

Deputy Director

« Febrer 2023 »
Febrer
DlDtDcDjDvDsDg
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728
Altres seus web de l’Escola del Treball

Entorns virtuals d’aprenentatge

Estudis

acreditat

  • Serveis d’assessorament i reconeixement

Assessorament Reconeixement

 

    BannerMinisteri

    LogoImpuls_LLE