Sou a: Inici / Notícies / La Miyakojima Technical Senior High School d’Osaka visita l’Escola del Treball

La Miyakojima Technical Senior High School d’Osaka visita l’Escola del Treball

Un any més, alumnes i professors del centre japonès retornen a l’Escola en el marc del 4rt. Premi Campalans Internacional
La Miyakojima Technical Senior High School d’Osaka visita l’Escola del Treball

Els alumnes japonesos a la Sala d'actes de l'Escola

Per quart any consecutiu des que es va iniciar l’experiència amb el centre japonès, els dies 18 i 19 de desembre un grup de 10 alumnes i els professors Yakura i Takeuchi de la Miyakojima Technical Senior High School han visitat l’Escola en una trobada que s’emmarca en la commemoració del 4t. Premi Campalans Internacional, dintre de la qual es presenten els projectes de curs de l’escola tècnica japonesa, i es realitzen pràctiques combinades amb els nostres alumnes.

Posteriorment a totes aquestes activitats es procedeix al lliurament a la Sala d’actes del centre, dels diplomes commemoratius dels treballs a tots els alumnes premiats del Premi Campalans Internacional.

En la jornada inaugural l’Escola va comptar amb el suport del Cònsol general del Japó Naohito Watanabe, la Gerent del Consorci d’Educació de Barcelona Mercè Massa, Estanislau Vidal-Folch subdirector de Programes de Formació i Innovació del Departament d’Ensenyament, Xavier Verdeny, coordinador de la FP al Consorci i Gemma Verdès, directora de l’EOI Barcelona- Drassanes.

El director de l’Escola, José Luis Durán juntament la resta del seu equip i dels professors Mercedes Quílez i Pere Briñol, els van rebre i atendre durant tota la jornada, acompanyant a la delegació en les visites institucionals i acadèmiques a l’institut.


La trobada d’aquest desembre segueix en la línia de continuar els contactes de col·laboració que l’Escola, va iniciar a través del professor Pere Briñol i de Taichi Kondoo l’estiu del 2012 amb la Miyakojima Technical Senior High School d’Osaka (Japó), amb l’objectiu d’incentivar els nostres alumnes en projectes de caràcter cientificotècnics i estudiar la possibilitat d’intercanviar, en un futur pròxim, idees i projectes entre les escoles.
És així que l’Escola del Treball ha establert des d’aleshores vincles d’unió i lligams permanents amb l’escola japonesa amb un intercanvi de coneixements i de bones pràctiques educatives.

Aquest curs els alumnes de Fabricació mecànica, Obra Civil, Química i del PFI-FIAP de Serralleria de l’Escola han realitzat pràctiques conjuntes amb els alumnes japonesos, entre altres, de tall de xapa per plasma. A més, han treballat en la realització d’estructures de ponts, amb paper japonès, amb els nostres alumnes de Construccions Metàl·liques.

L’Escola del Treball manté un acord d’agermanament amb l’escola tècnica japonesa i ambdues han assolit diferents compromisos, com ara: la creació d’una comissió que promogui i doni suport a la relació entre els dos centres, l’establiment del lliurament del Premi Campalans Internacional amb caràcter anual dels millors projectes tècnics presentats per l’escola Miyakojima; la col·laboració en projectes comuns orientats a la millora de l’ensenyament dels alumnes i la coordinació de les activitats en les possibles visites d’intercanvi entre els dos centres.La Miyakojima Technical Senior High School està inclosa en un programa d’excel·lència educativa (Super-Science High School) en ensenyaments cientificotècnics avalat pel govern japonès (JST) i dins d’aquest marc vol fer extensiva la seva experiència a la nostra escola.

A última hora del matí es va procedir a la cerimònia d’acomiadament i l’agraïment de la trobada per part de la direcció de l’Escola del Treball i dels professors implicats en la visita tot esperant poder gaudir el curs vinent d’una experiència tan única i enriquidora com la que, des de fa ja 4 anys, vam iniciar amb la primera visita dels alumnes japonesos al nostre institut.

arxivat sota:
« Febrer 2023 »
Febrer
DlDtDcDjDvDsDg
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728
Altres seus web de l’Escola del Treball

Entorns virtuals d’aprenentatge

Estudis

acreditat

  • Serveis d’assessorament i reconeixement

Assessorament Reconeixement

 

    BannerMinisteri

    LogoImpuls_LLE